Maslak Mah. Ahi Evran Cad. No.6/200 Sarıyer, İstanbul
0212 265 33 80

Proje Detayları

KOVID-19 Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Projesi Dijital Beceriler Sertifika Programı

Proje Hakkında

Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen Kovid-19 Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Projesi kapsamında Kovid-19’un genç işsizliği üzerindeki etkilerinin azaltılması için gençlerin dijital becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar Hedefler için İş Dünyası Platformu, Habitat Derneği ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile iş birliği içinde gerçekleştirilmektedir.

Proje, çalışma hayatında aktif olarak yer almayan (ne istihdamda ne eğitimde- NEETs-) gençlerin dijitalleşme özelinde mesleki becerilerinin artırılmasına yönelik öncelikli sektörler Gıda, Turizm, Lojistik, Makine, Tekstil, Otomotiv) odağında verilecek eğitim içeriklerinden oluşmaktadır.

Dijital Beceriler Sertifika Programı

Bu program ile 18-29 yaş arasındaki kişiler gıda, turizm, tekstil, lojistik, otomotiv ve makine sektörleri arasından tercih edecekleri bir sektöre yönelik; e-ticaret, dış ticaret veya sosyal medya yönetimi konularında uzmanlık kazanabilir.

Sertifika programının ilk aşaması 36 saat sürecektir. 36 saatlik ilk aşamayı tamamlayan 3.000 genç sertifika sınavına katılacaktır.

İlk aşamada üstün başarı gösteren 150 genç e-ticaret, dış ticaret ve sosyal medya yönetimi konularında tercih edecekleri bir alanda 36 saatlik ikinci aşama sertifika programına katılma hakkı kazanacaktır.

Sertifika programına kabul edilecek katılımcılar ayrıca proje kapsamında organize edilecek Kariyer Günleri etkinliğine katılarak; etkin CV hazırlama, kariyer planlama, iş hukuku ve mülakat teknikleri ile ilgili sektörde deneyim sahibi yöneticilerle bir araya gelme fırsatı yakalayacaktır.

Kimler başvurabilir?

Başvuru kriterleri:

 • 18-29 yaş aralığında olmak
 • Sertifika programına 6 ay boyunca eksiksiz olarak katılmak
 • Temel düzeyde dijital beceriye sahip olmak
 • E-ticaret, dış ticaret ve sosyal medya yönetimi alanlarında çalışmayı veya iş kurmayı düşünmek
 • Üniversitelerin, meslek yüksekokullarının ve meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak
 • Aktif olarak eğitimde ve istihdamda yer almıyor olmak

Ne eğitimde ne istihdamda olma süresinin uzunluğu ve meslek lisesi veya meslek yüksekokulu mezunları seçimlerde öncelikli olarak değerlendirilecektir.

Eğitim içeriği Nedir?

Eğitim içeriği iki aşamadan oluşmaktadır:

İlk Aşama Eğitimleri

E-ticaret, Dış Ticaret ve Sosyal Medya Pazarlaması ve İletişimi modüllerinden oluşacak ve 36 saat sürecek çevrimiçi video ve çevrimiçi yüz yüze karma bir yapıda gerçekleşecektir. İlk aşama eğitiminin sonunda sertifika sınavı yapılacaktır.

Birinci aşama eğitimde üstün başarı gösteren 150 katılımcı, ikinci aşama eğitimine katılmaya hak kazanacaklardır.

İkinci Aşama Eğitimleri

Eğitim programının ikinci aşamasında 25’er kişilik 6 grup oluşturulacak ve bu gruplar seçtikleri sektöre yönelik eğitim programlarına dahil edilecektir. Katılımcılar; günde 6 saat olmak üzere 6 günde toplamda 36 saatlik ikinci aşama eğitim programını tamamlayacaktır.

Eğitim BaşlığıSektör
Autocad ile Teknik ÇizimMakine
Opera Otel Yönetim SistemiTurizm
NedGraphicsTekstil
CatiaOtomotiv
Logo Tiger- Sipariş ve Stok Yönetim SistemiGıda ve Lojistik

Önemli! Başvuru formunda seçeceğiniz sektör ikinci aşama eğitimleri için de geçerli olacaktır. İlk aşama eğitimleri tamamladıktan sonra sektörde değişiklik yapılamayacaktır.

Dijital Kampüs Kariyer Günleri

Eğitimlerin iki fazı da tamamlandığında Dijital Kampüs Kariyer günleri düzenlenecektir. Bu Kariyer Günleri kapsamında aşağıdaki etkinlikler  ve eğitimler düzenlenecektir.

Eğitim Programı
 • İş Arayış Sürecinde Etkin Platformların Kullanımı
  • LinkedIn
  • net
  • Europass CV
 • İŞKUR Profili Oluşturma ve İŞKUR Destekleri
 • Mülakat Teknikleri Eğitimi
 • Kariyer Planlama ve İş Hukuku Eğitimleri
İlham Buluşmaları

Katılımcıların; Gıda, Turizm, Tekstil, Lojistik, Makine, Otomotiv sektörlerinden yöneticilerle Zoom programı üzerinde bir araya gelecek ve networking fırsatı yakalayacakları bir tecrübe paylaşımı programıdır.

Staj, Yeni Mezun ve Yönetici Yetiştirme Programları Oturumu

Öncelikli sektörlerde aktif şirketlerin hayata geçirdiği staj, yeni mezun ve yönetici yetiştirme programlarının tanıtılacağı oturumdur.